Duct Mount type NTC 10k sensors are ideal for air handling unit or in-duct temperature measurements.
| Operation Temperature | 1 |
| Storage Temperature | -20 ... +80°C (Without icing and condensation) |
| Protect Class | IP65 |
| Mounting Method | Duct Mounting Method |
| Dimension | L50 x W98 x H26 mm |
| Weight | 80 gr |
| Heat Range | -40°C… 105°C [-40… 221°F] |
| Connection | 1,5mm² Socket Klemens |