M1002.X Heat recovery unit controller is designed to control single stage permanent condenser heat recovery units with AC fan or EC Fan. With its advanced control scenarios and ready-made embedded software, it allows you to solve all desired heat recovery applications with a single device.
M1002.X Heat recovery unit control devices are used in heat recovery units that meet the fresh air requirement in offices, shopping malls, stores, business centers, restaurants.,
-Temperature measurement, return temperature measurement, outdoor temperature measurement, blowing temperature measurement on the room panel.
- Direct operation without room panel via building automation.
-Manual or automatic Control
-Fan Speed Control (up to 6 steps)
-Fresh Air Damper, Bypass Damper Control
-Final Heater Control
-Pre-Heater Control
-Open / Close Valve Control
Proportional Valve Control
-Heat Pump Control
-DX Control
-16 Pieces Internal HVAC Applications
-CO2 and air quality control (with CO2 transmitter)
-Modbus-RTU Communication and connection to building automation.
-Weekly Program Feature (7 days can be set separately.)
| Operation Temperature | -20... +60°C |
| Storage Temperature | -20... +60°C |
| Protect Class | IP00 |
| Dimension | Dimensions W122xH132xD31mm |
| Weight | 400 g |
| Relay Current Capacity | Vantilator & Aspirator: Max.10A / Heater & Damper Relays Outputs: Max.2A |
| Supply | 230 VAC ±%10 , AC/DC 24V±%10 , 50/60 Hz |
| Power Consumption | Max 5VA |
| Connection | Terminal Connector 1.5 mm2 |