RMT.HT.1021 Room Type Humidity and Temperature Transmitters are the humidity and temperature sensing elements designed to give the humidity and temperature values (0 ... 100% RH) of the environment as 0-10V, 4-20mA signal output by mounting the humidity sensor to the room. RMT.HT.1021 Room Type Humidity and Temperature Transmitterscare used in many applications such as air handling units where humidity and temperature are monitored or controlled, hygienic air conditioner, pool dehumidifier, greenhouses, storage areas, laboratories and data centers.
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -25... +70°C |
| Protect Class | IP20 |
| Mounting Method | Room |
| Dimension | L100xW90xH30 mm |
| Weight | 115 gr |
| Supply | 24VAC/DC ±10% |
| Outputs | AO1: 0-10V <> 0 … 100% r.h. / . AO2: 0-10V <> 0 … 100 °C |
| Power Consumption | Max 2VA |
| Connection | Terminal Connector 1.5 mm2 |