DPT.4000.D Series differential pressure transmitters are designed for linear pressure monitoring with Hall effect detection technology.
- Filter pollution level monitoring in air handling units
-Clean room pressure monitoring and control
-Static pressurization
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -10 to +60°C (Air, non-aggressive gases.) |
| Protect Class | IP54 |
| Mounting Method | Wall mounting with screws |
| Dimension | L100xW80xH40 mm |
| Weight | 160 gr |
| Supply | 24VAC/DC ±10% |
| Outputs | 0-10V/4-20mA |
| Power Consumption | Max 3VA |
| Connection | Terminal Connektor 1,5 mm2 |