DPT.4000.RA8 Series differential pressure transmitters are designed for linear pressure value monitoring with Hall effect detection technology.
- Filter pollution level monitoring in air handling units
-Clean room pressure monitoring and control
-Static pressurization
-Air velocity monitoring and control in VAV devices
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -20... +70°C |
| Protect Class | IP54 |
| Mounting Method | Wall mounting with screws |
| Dimension | L100 x W80 x H40 mm |
| Weight | 140 gr |
| Supply | 24VAC/DC ±10% |
| Outputs | 0-10V/2-10V/0-20mA/4-20mA |
| Power Consumption | Max 3VA |
| Connection | Connector 1,5mm² |