SCT.2421 with 3.2” LCD screen; It is produced for fancoil units with EC fan with touch button. With its luxury design and touch keys, it is the most preferred model in the smart thermostats class, which is an integral part of our daily life. With its ergonomic design, it is suitable for offices, hotels, hospitals and public buildings. It is designed and developed for use in 2 and 4 pipe systems. It uses Modbus RTU communication as the communication protocol. Our SCT.2421 model provides 0-10V output signal to control EC fans. It provides ease of use with its clock and weekly time program. It has 24 V AC/DC energy supply and surface mounting feature.
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -25... +70°C |
| Protect Class | IP20 |
| Mounting Method | Wall mounting with screws |
| Dimension | L86xW86xH40 mm |
| Weight | 140 gr |
| Control | 2pcs Relay Outputs 1pc Analog Output |
| Relay Current Capacity | Max 2A |
| Supply | 24VAC/DC ±10% |
| Outputs | 0-10V (Max 5mA) |
| Power Consumption | Max 3VA |
| Connection | Terminal Connector 1.5 mm2 |