DPT.250.D.R Series differential pressure transmitters are designed for linear pressure monitoring with Hall effect detection technology.
- Filter pollution level monitoring in air handling units
-Clean room pressure monitoring and control
-Static pressurization
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -10 to +60°C (Air, non-aggressive gases.) |
| Protect Class | IP54 |
| Mounting Method | Wall mount |
| Dimension | L100xW80xH40 mm |
| Weight | 160 gr |
| Control | 2 Relay Outputs |
| Supply | 24VAC/DC |
| Outputs | 0-10V/2-10V/0-20mA/4-20mA |
| Connection | Terminal Connektor 1,5 mm2 |