FCT.2310 series fan coil thermostats with 3.2” LCD screen are produced for FCU systems with internal temperature sensor, heating/cooling relay output. With its luxury design it is the most preferred model in the smart thermostats class, which is an integral part of our daily life. With its ergonomic design, it is suitable for offices, hotels, hospitals and public buildings. It is designed and developed for use in 2 and 4 pipe systems. It uses Modbus RTU communication for connection to Building Automation. It can be stopped at the day and time interval determined by the clock and weekly schedule. It has 230 VAC energy supply and surface mounting feature.
| Operation Temperature | 1 |
| Storage Temperature | 0... +40°C/0... +50°C (No Condensation) |
| Protect Class | EN 60529, IP56 |
| Mounting Method | Wall mounting |
| Dimension | L86xW86xH34 mm |
| Weight | 130 gr |
| Control | 1 Relay Outputs |
| Relay Current Capacity | Max 1A |
| Supply | AC230V ±10% , 50/60 Hz |
| Power Consumption | Max 3VA |
| Connection | Terminal Connektor 1,5 mm2 |