M1002.X Heat recovery unit controller is designed to control single-stage permanent capacitor AC fan or EC Fan heat recovery units. With its advanced control scenarios and ready-made embedded software, it allows you to solve all desired heat recovery applications with a single device.
M1002.X Heat recovery unit control devices are used in heat recovery units that provide fresh air in offices, shopping malls, stores, business centers and restaurants.
-Temperature measurement via the room panel, return temperature measurement, outdoor temperature measurement, blowing temperature measurement.
- Direct operation without room panel over building automation.
-Manual or automatic Control
-Fan Speed Control (up to 6 steps)
-Fresh Air Damper, Bypass Damper Control
-After Heater Control
-Preheater Control
-Open/Close Valve Control
-Proportional Valve Control
-Heat Pump Control
-DX Control
-16 Internal HVAC Applications
-CO2 and air quality control (with CO2 transmitter)
-Connection to building automation with Modbus-RTU Communication.
-Weekly Program Feature (7 days can be set separately.)
| Operation Temperature | 0... +50°C |
| Storage Temperature | -20... +70°C |
| Protect Class | IP00 |
| Dimension | L133xW122xH30 mm |
| Weight | 400 gr |
| Control | Control with Panel |
| Relay Current Capacity | Vantilator & Aspirator: Max.10A / Heater & Device Working Relay Output: Max.3A |
| Supply | AC230V ±10% , 50/60 Hz |
| Outputs | Vantilator, Aspirator, Heater, Device is Running Information Output |
| Power Consumption | Max 5VA |
| Connection | Terminal Connektor 1.5 mm2 |