CMS.NTC10K Cable type NTC 10k sensors are sensors used in various air conditioning, air conditioning, control applications. It can be used for direct ambient temperature measurement or surface temperature measurement applications.
| Operation Temperature | 1 |
| Storage Temperature | -20 ... +80°C (No Condensation)) |
| Protect Class | EN 60529, IP65 |
| Dimension | Radius 5mm / Lenght 1m |
| Weight | 50 gr |
| Control | Pasif Sensor |
| Heat Range | -40°C… 105°C |
| Supply | Pasif Sensor |